Poljska včeraj, Poljska danes – volitve in politika

Poljska včeraj, Poljska danes – volitve in politika

Bojan Grobovšek, Marjan Šetinc
24. oktober 2023

Video na voljo na našem YouTube kanalu: https://youtu.be/R71awqBAVv0

24. oktober 2023

Uvodna beseda veleposlanik Marjan Šetinc

15. oktobra 2023 so Poljaki volili, večina je podprla opozicijo, ki bo po predvidevanjih v naslednjih tednih/mesecih oblikovala vlado, ki jo bo najverjetneje vodil Donald Tusk kot vodja največje opozicijske stranke PO. Z veleposlanikom Bojanom Grobovškom bova poskušala pojasniti zapletenost in nekatera dogajanja, ki oblikujejo poljsko sedanjost.

Bojan Grobovšek je bil veleposlanik na Poljskem od 1995 do 1999, skoraj neposredno po prehodu iz socializma in osvoboditvijo izpod sovjetskega objema v kapitalizem in večstrankarstvo. Marjan Šetinc, veleposlanik na Poljskem od 2009 do 2014, pa je spremljal prvo vladavino Donalda Tuska in nekatera ključna dogajanja, ki so se zgodila v tem času in jih je močno zaznamovala letalska katastrofa pri Smolensku v kateri je umrl poljski predsednik Lech Kaczynski.

O Poljski sta govorila z različnimi poudarki in pogledi, izhajajoč iz svojih izkušenj, spoznanj in analiz.


Besedilo razprave: Marjan Šetinc POLJSKA VČERAJ, POLJSKA DANES – politika, volitve