Sony Dsc

NATO PO LONDONSKEM VRHU 5. DECEMBRA 2019

Uvodna beseda veleposlanika Mirka Ciglerja v predavanje veleposlanika Jelka Kacina

SDMO je zaključil tudi leto 2019 v tradiciji pravočasnega in aktualnega odzivanja na globalne teme, ki zaznamujejo svet in domačo zunanjepolitično, varnostno in obrambno sceno. Srečanje vrha NATO 5.12.2019 v Londonu, kjer je NATO pred 70-timi leti tudi nastal, je ponudilo pregled in pogled v njegovo nadaljnje delovanje. Dileme ter odprta vprašanja je razjasnjeval veleposlanik Jelko Kacin, ki je zadnja štiri leta, takorekoč v najbolj viharnih časih Nata, preživel na čelu slovenske misije pri NATO.

Natovo praznovanje častitljive 70-letnice obstoja v Londonu je bil prav gotovo dogodek, ki si zasluži posebno pozornost in obravnavo. Iz več razlogov, glavni pa je ta, da obstaja zelo globoka diskrepanca med njegovimi uradnimi ocenami na eni in strokovnimi, medijskimi ter političnimi ocenami na drugi strani. Ločnica ne poteka samo na liniji Natovci-antinatovci, ki je normalna, pričakovana in poznana, temveč tudi znotraj same evro atlantske skupnosti, ki ji, kljub kritičnemu pogledu na zavezništvo, ne gre odrekati njene osnovne geopolitične in geostrateške naravnanosti na podporo zavezništvu in razumevanja njegove pozitivne vloge in vpliva na globalno, še zlasti evroatlanstko, evropsko ter regionalno zahodnobalkansko in končno tudi, nacionalno varnostno politiko RS.

Londonski vrh je imel kar nekaj specifičnosti:

 • dvojno praznovanje obletnice – najprej na pravi datum 4.aprila na ravni zunanjih ministrov v Washington. V Londonu zaradi VB po Brexitu ali zato, da se nevtralizira Trumpa;
 • praznovanje brez vsebine – kot se za takšno priložnost spodobi, o slavljencu – najmočnejšem zavezništvu vseh časov- samo vse najboljše;
 • obrobne aktivnosti glavnih treh protagonistov, rumpa, Macrona in Erdogana zasenčile samo praznovanje – jekleni Natov PR iz starih časov je zgodovina;
 • pozitiven, spravljiv odnos Trumpa do Nata – sprememba ali prilagajanje za volitve;
 • jasno zarisane tri glavne dihotomije zavezništva:
  organizacijska :politika -vojska : gliser hiter, okreten): supertanker (počasen, inerten)
  geografska: Amerika -Evropa (ZDA, Kanada, VB) : evropske zaveznice – Turčija,
  finančna : Nad 2% – pod 2% ( 9- ) : ostali
 • geopolitična širitev zone delovanja : zaključna izjava z omenjanjem Kitajske kot priložnosti in/ali izziva na mala vrata dviguje Nato na globalno raven – obramba Nata na svojih mejah ali na Kitajskih ;
 • 2% GDP »osvežen« cilj zavezništva;
 • obrobna omemba Evropske unije, ki kaže na kontinuiteto nerazumevanja, da gre za siamska dvojčka, ki imata skupnega 2/3 telesa;
 • Slovenija na obrobju: izjava premiera Šarca : soglasje, strinjanje z vsem!

Ključna smer razprav na Londonskem vrhu je izzvenela v poudarjanje politične vloge zveze v globaliziranem svetu!