NACIONALNA VARNOST IN OBOROŽEVANJE (Vojko Volk)

Vojko VOLK – NACIONALNA VARNOST IN OBOROŽEVANJE
8. april 2025

Video na voljo na našem YouTube kanalu: https://youtu.be/hm6ThTuQwq4

Uvodna beseda
NACIONALNA VARNOST IN OBOROŽEVANJE
Veleposlanik Marjan Šetinc
8. April 2025

Gost Slovenskega društva za mednarodne odnose je bil veleposlanik Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Roberta Goloba, zadolžen za varnostno politiko. Vp Volk deluje na področju zunanjih odnosov RS od zgodnjih devetdesetih let, leta 2000 je bil imenovan za državnega sekretarja na zunanjem ministrstvu, od 2001 do 2005 je bil veleposlanik RS v Italiji, od 2007 do 2008 je bil vodja pisarne za odnose Republike Slovenije z misijo Združenih narodov na Kosovu od 2008 do 2009 odpravnik poslov na veleposlaništvu v Prištini, v letih 2009 in 2010 pa koordinator za Zahodni Balkan na MZZ. Od 2010 do 2015 je bil veleposlanik na Hrvaškem, pred imenovanjem za državnega sekretarja v kabinetu vlade pa je bil generalni konzul v Trstu.
Slovenija je po mednarodno primerljivih kriterijih in kazalcih varnosti ena najbolj varnih držav na svetu. Varna je za nas državljane in tiste, ki obiskujejo Slovenijo, to pomeni, da državne strukture delujejo dobro in učinkovito. Globalizacija in razvoj novih tehnologij zahtevata stalno prilagajanje in usposabljanje teh struktur na nove izzive. Nove tehnologije ne poznajo meja, kibernetski napadi na npr. zdravstveni sistem, bančni sistem, državno upravo, na gospodarske družbe idr. postajajo vse pogostejši.
Drugo vprašanje je ali zaostrovanje v mednarodnih odnosih lahko ogrozi varnost Slovenije? Pri tem gre tudi za vprašanje ali se lahko oboroženi konflikt v Ukrajini prelije do Slovenije oz. EU in preostale Evrope? Konflikt v Siriji, še prej v Iraku, je povzročil eksodus beguncev v Evropo, tudi prek Slovenije, kar je zahtevalo (in še zahteva) dodatne naloge in ukrepe varnostnih in drugih državnih organov (policije, civilne zaščite, humanitarnih organizacij…).
Spremembe v mednarodnih odnosih se v zadnjem obdobju dogajajo hitreje kot kdaj koli doslej in so izziv za EU in Slovenijo, generator teh sprememb so v veliki meri ZDA. Predsednik ZDA Donald Trump se je odločil končati ”umiranje mladih ljudi” – Ukrajincev in Rusov, zato se je začel pogajati z obema stranema sočasno pa tudi zmanjševati vojaško pomoč Ukrajini. Zmanjšanje ameriškega angažmaja pomeni povečanje evropskega…Evropa je presodila, da morebitna pomiritev v Ukrajini ne pomeni konca nevarnosti za Evropo. Da je potrebno Rusiji posredovati signal, da je Evropa (pa tudi Ukrajina) dovolj močna in oborožena, da jo odvrne od vsakršne misli po nadaljnjih osvajanjih, in to kljub nekaterim ocenam, da je Rusija močno izčrpala svoje sile, tako v materialu kot ljudeh. Rusija ne zmore premakniti frontne črte, Rusiji ni uspel pohod na Kijev, doživela je poraz. Po ocenah strokovnjakov RUSI-ja (Royal United Services Institute) bo Rusija po tej vojni (če bo prišlo do premirja) potrebovala 5-10 let, da si opomore in usposobi za novo vojaško/osvajalno avanturo.

Vse to je pripeljalo EU do odločitve povečati svojo vojaško sposobnost in oboroženost. EU že sedaj namenja letno približno 350 md USD za oborožitev, skupaj s preostalo Evropo pa precej več, samo z Britanijo še 75md USD, kar znese 425md USD. Po podatkih IISS (International Institute for Strategic Studies) ob upoštevanju tržnih menjalnih tečajev (market exchange rates) so ZDA v letu 2024 za vojsko porabile 968 md USD, 14 preostalih največjih porabnic pa skupaj 1017md USD.

 

Country Defense Budget 2024 (USD)
🇺🇸 ZDA $968.0B
🇨🇳 Kitajska $235.0B
🇷🇺 Rusija $145.9B
🇩🇪 Nemčija $86.0B
🇬🇧 Britanija $81.1B
🇮🇳 Indija $74.4B
🇸🇦 Saudska Arabija $71.7B
🇫🇷 Francija $64.0B
🇯🇵 Japonska $53.0B
🇰🇷 Južna Koreja $43.9B
🇦🇺 Australija $36.4B
🇮🇹 Italija $35.2B
🇮🇱 Israel $33.7B
🇺🇦 Ukrajina $28.4B
🇵🇱 Poljska $28.4B

 

Torej če vsaka država EU skupaj z Britanijo poskrbi za svojo oborožitev s tem poskrbi tudi za celoto/celo Evropo? Ali morda velja obratno, da deli ne sestavljajo celote? Razpršenost zmogljivosti je problem, posamezne države se razlikujejo v percepciji ogroženosti in svojo vojaško moč temu primerno gradijo. Vsaka država ima tudi svojo vojaško industrijo, tudi pri tem so ZDA največja proizvajalka in izvoznica orožja od 2019 – 2023 je bil delež ZDA 42% izvoza orožja, sledile so Francija in Rusija vsaka z 11%, Nemčija in Kitajska vsaka s 5.8%…
Kaj pa Slovenija? Je Slovenija ogrožena? Je ogrožena, ker je ogrožena Evropa? Je Slovenija bolj ogrožena kot države v soseščini?
Ta in druga vprašanja je komentiral veleposlanik Vojko Volk.