Austrian State Treaty
V sredo, 6. oktobra 2010, ob 17.00 v Okrogli dvorani v pritličju poslovne stolpnice, Trg republike 3, Ljubljana

Prof. Dr Gerhard Hafner graduated from the Vienna Law Faculty (Dr. iur. 1966) and subsequently studied at the Universities of Paris, The Hague, and Moscow. University assistant since 1970, Univ.-Doz. 1983 (International Law and International Economic Law); Professor at the Vienna Law Faculty since 1990; Visiting Professor in Stanford (1996), Bratislava since 1992, Visiting Professor at the `Institut des Hautes Etudes Internationales´ of the University Paris 2 (1997), Lecturer at the Austrian Diplomatic Academy Vienna, M.A.I.S.; University of Krems; Member of the International Law Commission (1997-2001) - First Vice-president of the ILC during the 2001 session; Conciliator at the OSCE Court and Member of its Bureau; former Deputy Chairman of the German Society of International Law; one of five arbitrators in the MOX case (Irland v. United Kingdom), Counsel for Liechtenstein in the case Certain Property (Liechtenstein v. Germany) before the International Court of Justice; Chairman of the Austrian Branch of the International Law Association; Chairman of the ILA Committee on State Succession; Legal Consultant to the Austrian Ministry for Foreign Affairs; Director of the Department of European, International and Comparative Law (University of Vienna); Member of the Governing Board of the European Studies Institute in Moscow.

Predavanje bo v angleškem jeziku.

Vljudno vabljeni!

dr. Jožef Kunič